ÖVRIGT / Diverse / Kuriosa 5806029
*
nr 580 6029
Kuriosa
6 del , cigarettask, ”VIRGINIA”, tablettask , ”NIGROL”, kalender, ”KOPERATIVA ALMANACK 1933” ”all-hel för strumpans vård”, ”MUM”, ”H.T HANDPASTA”
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:21:58
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/4 00:13:54
1
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarettask kalender kuriosa t handpasta” tablettask ”mum” ”nigrol” ”virginia”
-
7114 Ask
med lock, Lack med pärlemo. Längd: 35 cm, djup: 26..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:51
-
7259 Barnvagn
modell äldre
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:40
-
6188 Coasters
för flaskor, 4 st, Skultuna, botten i trä, försilv..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:55
-
7025 Ishink
Husqvarna, plast, 1950-tal. Höjd: 19 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:54
-
6003 Jardiniere
Valnöt. Längd: 34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:52
-
7040 Samekniv
Signerad Skaltje. Längd: 27 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:10
*
Kuriosa
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6029
Kuriosa
6 del , cigarettask, ”VIRGINIA”, tablettask , ”NIGROL”, kalender, ”KOPERATIVA ALMANACK 1933” ”all-hel för strumpans vård”, ”MUM”, ”H.T HANDPASTA”
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
22/4 00:13:54 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarettask kalender kuriosa t handpasta” tablettask ”mum” ”nigrol” ”virginia”
-
7114 Ask
med lock, Lack med pärlemo. Längd: 35 cm, djup: 26..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:51 -
7259 Barnvagn
modell äldre
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:40 -
6188 Coasters
för flaskor, 4 st, Skultuna, botten i trä, försilv..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:55
-
7025 Ishink
Husqvarna, plast, 1950-tal. Höjd: 19 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:54 -
6003 Jardiniere
Valnöt. Längd: 34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:52 -
7040 Samekniv
Signerad Skaltje. Längd: 27 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:10