MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Miscellaneous 5806029
*
nr 580 6029
MISCELLANEOUS
6 del, cigarettask, ”VIRGINIA”, tablettask, ”NIGROL”, kalender, ”KOPERATIVA ALMANACK 1933” ”all-hel för strumpans vård”, ”MUM”, ”H. T HANDPASTA” ,
6 del , cigarettask, ”VIRGINIA”, tablettask , ”NIGROL”, kalender, ”KOPERATIVA ALMANACK 1933” ”all-hel för strumpans vård”, ”MUM”, ”H.T HANDPASTA”
Estimate:
100
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:21:58
- Bid history
Time
Bidder
Bid
22/4 00:13:54
1
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarettask kalender kuriosa t handpasta” tablettask ”mum” ”nigrol” ”virginia”
-
7104 PEASANT
3 pcs, miscellaneous, including gunghäst, wear, da..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:41
-
7123 Ask
+ sculpture, ”groda”. Height: 4-15 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:05
-
7086 Avspärrningsst..
4 pcs, metal. Height: 99 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:33
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:33
-
7022 BOOKEND
one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
Present: SEK 150
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:09
-
7047 TABLE MATS
Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:10
*
MISCELLANEOUS
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6029
MISCELLANEOUS
6 del, cigarettask, ”VIRGINIA”, tablettask, ”NIGROL”, kalender, ”KOPERATIVA ALMANACK 1933” ”all-hel för strumpans vård”, ”MUM”, ”H. T HANDPASTA” ,
6 del , cigarettask, ”VIRGINIA”, tablettask , ”NIGROL”, kalender, ”KOPERATIVA ALMANACK 1933” ”all-hel för strumpans vård”, ”MUM”, ”H.T HANDPASTA”
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 22/4 00:13:54 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarettask kalender kuriosa t handpasta” tablettask ”mum” ”nigrol” ”virginia”
-
7104 PEASANT
3 pcs, miscellaneous, including gunghäst, wear, da..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:41 -
7123 Ask
+ sculpture, ”groda”. Height: 4-15 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:05 -
7086 Avspärrningsst..
4 pcs, metal. Height: 99 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:33
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:33 -
7022 BOOKEND
one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
Present: SEK 150
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:09 -
7047 TABLE MATS
Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:10



